Wakacje w polskich górach? Te pasma koniecznie trzeba zobaczyć!

0
155

W Polsce znajduje się kilkanaście pasm górskich. Różnią się wysokością, charakterem i stopniem zagospodarowania. Wybraliśmy cztery, które naszym zdaniem powinien zobaczyć każdy miłośnik górskich wędrówek.

Z Warszawy do większości z nich dojedziesz w około 3-4 godziny.

Bieszczady

Leżą na skraju kraju, wciśnięte między Polskę a Ukrainę. To oaza spokoju, opiewana przez poetów i pieśniarzy. Szczególnie dobrze znane są piosenki Starego Dobrego Małżeństwa i wiersze Edwarda Stachury. Zachwytowi trudno się dziwić, bo Bieszczady odznaczają się szczególnymi walorami przyrodniczymi. Do najchętniej odwiedzanych szczytów należy Tarnica, Wielka Rawka oraz połoniny: Wetlińska i Caryńska. Na tej ostatniej znajdziemy kultowe schronisko „Chatka Puchatka” – jedno z najbardziej odizolowanych i skromnych infrastrukturalnie, w całych polskich górach.

Tatry

Najwyższe, najbardziej dostojne i… najpopularniejsze. Tatry przyciągają jak magnes, a w dodatku dysponują najlepsza bazą noclegową w polskich górach. Zapewnia to Zakopane. Apartamenty, centrum miasta, bliskość Krupówek i atrakcji dla dzieci. Dla jednych to duży walor tego miejsca, inni unikają go, jak ognia. To co nie budzi wątpliwości, to piękno tatrzańskich wierzchołków. Do dyspozycji mamy szeroki wachlarz szlaków – od najprostszych, przez trasy o średnim poziomie trudności, po te najtrudniejsze, jak osławiona Orla Perć. Na spacery idealnie nadają się wpadające w głąb Tatr doliny: Kościelska, Chochołowska czy Jaworzynki. Z ich pokonaniem spokojnie poradzą sobie osoby starsze, ale też najmłodsi amatorzy górskich wędrówek. Dla bardziej wprawionych piechurów doskonale sprawdzą się Tary Zachodnie z ich największą atrakcją w postaci Czerwonych Wierchów. Tatry Wysokie, w tym Rysy, Kozi Wierch i Granaty, to wyzwanie dla zaprawionych w bojach. Niezależnie jednak od wybranego szlaku należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu: kondycyjnym, ale też sprzętowym. Buty górskie to podstawa. Warto też zabezpieczyć się przed nagłymi opadami deszczu, nadejściem zmroku, a także zadbać o prowiant na drogę.

Gorce

Często przegrywają rywalizację ze znajdującymi się ledwie 40 minut drogi dalej – Tatrami. Tymczasem Gorce same w sobie mają wiele do zaproponowania. Szczególnie piękny szlak wiodący z Rabki Zdrój, przez schronisko Stare Wierchy, aż po najwyższy gorczański szczyt – Turbacz. Wiosną na Polanie Długiej, leżącej nieopodal schroniska pod Turbaczem, rozkwitają fioletowe krokusy, a jeżeli tylko przejrzystość powietrza pozwala – z hali rozciąga się niezapomniany widok na ośnieżone Tatry.

Góry Sowie

Wybór nieoczywisty, bo to małe pasmo w województwie dolnośląskim nie należy do szczególnie popularnych. Ale Góry Sowie kuszą sudeckim urokiem delikatnych wzniesień i lasów, z dala od dużych aglomeracji. To idealne miejsce na wypoczynek w ciszy i spokoju. Największą atrakcją jest wieża widokowa na szczycie Wielkiej Sowy. Niezwykle malownicza, zwłaszcza w okresie zimowym pozwala na zrobienie niezapomnianych fotografii.

Nieskończone bogactwo

Polskie góry, choć nie najwyższe, potrafią być bardzo atrakcyjne. W dodatku ich duża różnorodność pozwala na wybór miejsca skrojonego dokładnie pod nasze oczekiwania. Pozostaje tylko zaopatrzyć się w dobrą mapę i pakować plecak!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here