Protest mieszkańców Warszawy przeciwko budowie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej

0
72

Niedziela w stolicy upłynęła pod znakiem protestu kilkuset mieszkańców, którzy nie zgadzają się na zawłaszczanie przestrzeni publicznej przez partię rządząca. Warszawiacy nie chcą, by na placu Piłsudskiego stanął pomnik upamiętniający ofiary katastrofy samolotu z parą prezydencką Lechem i Marią Kaczyńskimi na czele.

Marsz został zorganizowany pod hasłem: ,,Tu wolna jest Warszawa’’. Tłumy wyruszyły spod Kolumny Zygmunta, kierując się na Krakowskie Przedmieście, pod pomnik Piłsudskiego oraz przed Pałac Prezydencki. Nie zabrakło również kilkudziesięciu transparentów z hasłami: ,,Warszawiacy! Plac jest nasz’’, ,,Plac Piłsudskiego nie Kaczyńskiego’’, ,,Idziemy po Prawo i Sprawiedliwość’’. Jednym z organizatorów wydarzenia był były prezydent Warszaw Marcin Świetlicki. W swoim przemówieniu podkreślił on, że Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej powinien jednoczyć, a nie dzielić społeczeństwo.
Zgodę na budowę monumentu udzielił już wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, jednak Rada Warszawy jednogłośnie nie wyraziła zgody na budowę pomnika na placu Piłsudskiego.

Plac Piłsudskiego – fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here