Tworzywa sztuczne a recykling w Unii Europejskiej

0
199

Mniej niż jedna trzecia odpadów z tworzyw sztucznych w Unii Europejskiej trafia do recyklingu. Dziś na świecie produkuje się ponad 300 ton tworzyw sztucznych. Jest to ogromna liczba, zwłaszcza w porównaniu do sytuacji sprzed 60 lat – w 1950 roku produkowano jedynie 1,5 mln ton tworzyw sztucznych.

Plastik w liczbach

Tworzywa sztuczne, czyli popularny „plastik”, wytworzone są przez człowieka z polimerów syntetycznych, które nie występują w naturze lub ze zmodyfikowanych polimerów naturalnych. W Unii Europejskiej najwięcej plastiku, bo aż 40%, zużywa się do produkcji opakowań. Około 22% tworzyw sztucznych zużywa się na produkcję artykułów gospodarstwa domowego i dóbr konsumpcyjnych, a 20% w przemyśle budowniczym. Plastik ma też zastosowanie przy produkcji samochodów, sprzętu elektrycznego oraz w rolnictwie.

Niestety nadal najpopularniejszym sposobem na pozbywanie się odpadów jest ich spalanie – około 39% z wszystkich odpadów plastikowych na obszarze Unii Europejskiej. 31% jest składowanych na wysypiskach śmieci, podczas gdy 30% poddawane jest recyklingowi.

Recykling plastiku korzyścią dla społeczeństwa

Trwałość materiałów sztucznych powoduje wielkie problemy dla środowiska i naszego zdrowia. Recykling, czyli powtórne przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych likwiduje problemy składowania, a zatem zakażania gleby i powietrza. Plastik rozkłada się nawet kilkaset lat. W trakcie rozkładu ulatniają się szkodliwe związki, które wpływają na zdrowie ludzi i zwierząt. Recykling plastiku redukuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery oraz zmniejsza zużycie paliw.

Właściwa segregacja odpadów pomaga w ich powtórnym wykorzystaniu. Dzięki recyklingowi możemy wyprodukować nowe opakowania, odzież, folie, pojemniki, zabawki, artykuły domowe, ramy okienne, ogrodzenia i wiele innych przedmiotów codziennego użytku. Plastik jest bardzo użytecznym surowcem ze względu na swoją wytrzymałość, jednak niezbędne jest odpowiednie przetwarzanie go, aby przestał być ciągłym zagrożeniem dla kondycji naszej planety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here