Gdzie trzymać dane firmy, aby były bezpieczne?

0
144

Wiele przedsiębiorstw ma bardzo dużo cyfrowych danych, które muszą być zabezpieczone oraz dostępne 24/7, z każdego miejsca na świecie. Rozwiązaniem są serwery, które działają nieustannie i na które możemy się logować w dowolnym miejscu i czasie. Taki serwer powinien być niezawodny oraz bezpieczny – w końcu nie chcemy, aby informacje z niego przedostały się w niepowołane ręce. Jakie mamy opcje?

Własny serwer?

Jedną z najpopularniejszych opcji jest chmura na serwerze firmowym. Może to być malutki komputer albo wielka szafa, w zależności od tego ile miejsca i mocy obliczeniowej potrzebujesz. Dla większości małych przedsiębiorstw wystarczy mały serwer – nawet w niewielkiej skrzynce może być wystarczająco miejsca na przechowywanie takich plików jak teksty czy zdjęcia, zwłaszcza jeśli z serwera korzystamy wyłącznie do wymiany i archiwizacji danych.

Taki serwer powinien być niezawodny i bezpieczny, co jest możliwe, ale z trudem. Jako że serwer taki jest zwykle trzymany na terenie biura, narażony jest na między innymi braki w dostawie prądu – wtedy nie będzie działać. Ważne jest aby był podłączony do zasilacza awaryjnego (UPS), który zabezpieczy przed krótkimi przerwami w dostawie do prądu. Kolejną wadą takiego rozwiązania jest niezbędna wiedza informatyczna lub zatrudnienie specjalisty do skonfigurowania sieci i podłączenia komputerów.

A może data center?

Data center to olbrzymie serwerownie, które posiadają setki lub tysiące połączonych ze sobą komputerów. Są zabezpieczone własnym zasilaniem oraz mają duże awaryjne zasilanie chroniące przed brakami prądu, a także przed warunkami zewnętrznymi, np. niepogodą lub klęskami żywiołowymi. Takie zabezpieczenie gwarantuje, że wszystkie dane będą bezpieczne. W dodatku nad serwerownią czuwa cały sztab specjalistów, którzy codziennie kontrolują i konserwują wszystkie maszyny, co umożliwia ich bezproblemowe działanie oraz szybkie reagowanie na potencjalne usterki.

Jedną z przewag zakupienia usługi w data center nad rozstawieniem własnego serwera jest to, że miejsce mamy praktycznie nieograniczone. Jeśli mamy coraz więcej danych, wystarczy wykupić dodatkowe miejsce w serwerowni. Nie musimy martwić się o kupowanie dodatkowych fizycznych dysków lub komputerów oraz asymilację ich z dotychczasowym systemem.

Podejmij decyzję

Zarówno prywatny serwer jak i usługi data center mają swoich zwolenników i przeciwników. Jedni cenią sobie wygodę braku potrzeby martwienia się o rzeczy techniczne, inni nie dowierzają wielkim korporacjom. Na pewno faktem jest, że przy korzystaniu z data center nie musisz sam martwić się ani o bezpieczeństwo danych, ani o techniczne problemy instalacji, aktualizacji i konserwacji – wszystko zrobią za Ciebie specjaliści za comiesięczną opłatę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here