Outsourcing danych na zewnętrzne serwery – czy warto?

0
127

Prowadzisz dużą firmę? Zastanawiasz się, jak pogodzić wysokie koszty utrzymania baz danych na komputerowych serwerach? Kolokacja to dobry pomysł, który może znacznie ułatwić twoją pracę i pozwolić na realne oszczędności.

Wysokie koszty utrzymania

Przechowywanie i konserwacja sprzętu IT bywa kosztochłonna. Zazwyczaj też staje się pewnym hamulcowym i pułapką w przypadku szybkiego rozwoju. Rozrastająca się firma to także więcej danych na serwerach, a te z kolei zabierają coraz więcej przestrzeni. W skrajnych przypadkach konieczne jest przygotowanie osobnego, nowego pomieszczenia, który zmieści potrzebny sprzęt. Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu – to outsourcing baz danych i innych technologii IT na serwery zewnętrzne, zarządzane przez firmy specjalizujące się w przechowywaniu takich zasobów.

Jakie zalety kolokacji?

Dzięki przekazaniu części obowiązków firmie zewnętrznej, oszczędzamy nie tylko przestrzeń biurową, ale też środki finansowe konieczne do wypłaty wynagrodzeń. Już nie musimy zatrudniać osób odpowiedzialnych za administrację i prowadzenia nadzoru nad serwerami. Urządzenia tej klasy wymagają też stałej kontroli, a do jej przeprowadzania potrzebne są… kolejne urządzenia. Efektywność takich działań jest więc co najmniej wątpliwa. Dlatego tak wiele firm w ostatnich latach decyduje się na przekazanie infrastruktury data center do podmiotów zewnętrznych.

Jak wygląda praca firmy data center?

Firmy outsourcingowe zapewniają dostęp do specjalnych pomieszczeń, w których umieszczane są wszelkie urządzenia wchodzące w skład serwerowni (są one dostarczane przez klienta). W skład usługi wchodzi również konserwacja i obsługa serwerowni oraz kwestie związane z bezpieczeństwem.

Rozwiązanie zapasowe

Wiele firm z usług data center korzysta z powodów bezpieczeństwa. Po pierwsze w razie problemów technicznych, kolokacja pozwala na tworzenie kopii zapasowych. Po drugie, firmy outsourcingowe zazwyczaj w umowach gwarantują uruchomienie systemów alarmowych, które kontynuują pracę serwerów, a w praktyce nie pozwalają na przykład na brak dostępu do strony internetowej. To ważne, zwłaszcza dla branży e-commerce, która jest wyjątkowo czuła na wszelkie wahnięcia i usterki w systemie sprzedaży produktów.

Korzystaj z usług profesjonalistów

Rynek data center jest wysoko rozproszony. Dlatego na rynku funkcjonuje wiele firm, które nie mogą pochwalić się silnym portfolio. Wybierając usługę data center warto przede wszystkim zwrócić uwagę na czas prowadzenia działalności przez daną firmę, a także na rekomendacje dostępne w Internecie. Dobrze też w klarowny sposób poznać lokalizację magazynów czy pomieszczeń, w których znajdują się dedykowane dla ciebie serwery. Z tego też powodu, wielu przedsiębiorców sięga po usługi świadczone data center znajdujące się w bliskiej lokalizacji od siedziby ich własnych firm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here